+90 530 703 02 99
gocizleme@gmail.com

Blog

2023-2024 eğitim yılı başlarken BM Çocuk Hakları Komitesi’nin Türkiye’ye ilişkin yayınladığı nihai gözlem raporunda mülteci ve göçmen çocuklar ile Türkiye’de ayrımcılığa uğrayan Kürt çocukların durumu hakkında yer alan bazı endişeler geçerliliğini korumaktadır.

Genel İlkeler : MADDE 2-3, 6 ve 12 : Komite, engelli çocuklar, sığınmacı, mülteci ve göçmen çocuklar, etnik ve dini azınlıklara mensup çocuklar, LGBTI çocuklar ve ebeveynleri terör örgütleriyle bağlantılı olmakla suçlanan çocuklar da dâhil olmak üzere, özellikle savunmasız durumdaki çocuklara karşı ayrımcılığın devam etmesinden derin endişe duymakta ve özellikle bu çocukların eğitim, sağlık ve…
Devamı

FOTOĞRAFLARLA ZORLA YERİNDEN EDİLME

Zorla yerinden edilme sadece bir yerden bir yere gitmek değildir, parçalanmadır, dağılmadır, yok oluştur.

EDİRNE MÜLTECİ GÖZLEM RAPORU

Göç izleme derneği olarak sınır kapılarının açılmasının ardından yaşanan gelişmeleri yerinde
gözlemleyerek incelemelerde bulunduk.

9 Ocak’ta İstanbul’un Esenyurt ilçesinde mültecilere yönelik ırkçı saldırıya ilişkin rapor

9 Ocak’ta İstanbul’un Esenyurt ilçesinde mültecilere yönelik ırkçı saldırıya ilişkin rapor hazırladı. 12 Ocak tarihinde olayın yaşandığı yere giden dernek heyeti, olay yerinde bir gün süren incelemeler, mülteciler ile yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucunda raporu hazırladı.

2015/2020 Dönemi Sokağa Çıkma Yasakları Veri Derleme ve Medya İzleme Raporu

Yerinden Edilen Nüfusa İlişkin;
Türkiye’de ülke içinde zorla yerinden edilme, nüfusun zorla yer değiştirilmesi ülke geçmişine dayansa da; Türkiye’deki zorunlu, kitlesel ve sistematik yerinden edilme; Hükümetlerin Kürt sorununu çözememesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

GÖÇİZDER: Esenyurt’taki saldırı organizeli

 Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), 9 Ocak’ta İstanbul’un Esenyurt ilçesinde mültecilere yönelik ırkçı saldırıya ilişkin rapor hazırladı. 12 Ocak tarihinde olayın yaşandığı yere giden dernek heyeti, olay yerinde bir gün süren incelemeler, mülteciler ile yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucunda raporu hazırladı. 

Göç İzleme Derneği: Sorunlarımızın kaynağı göçmenler değil

Artan göçmen karşıtlığına ilişkin açıklama yapan Göç İzleme Derneği, “Tüm göçmen ve mültecilerin özellikle de erkeklerden daha fazla dezavantajlı olan ve eril yaklaşımlara, uygulamalara ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, tacizlere maruz kalan zorunlu göç mağduru ve mülteci kadınların yanındayız” dedi.

‘Irkçı saldırılara karşı köklü çözümler bulunmalı’

Kürtlere ve mültecilere yönelik ırkçı ve milliyetçi saldırıların artığına işaret eden GÖÇİZDER, siyasal iktidar ve muhalefetin tutumunun yanlış olduğunu belirtti.