+90 530 703 02 99
gocizleme@gmail.com

‘Irkçı saldırılara karşı köklü çözümler bulunmalı’

Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), Kürtlere ve mültecilere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’nin Türkiye’de yaklaşık 3 milyon 600 bin kayıtlı Suriyeli mültecinin yanı sıra, 330 bin diğer ülkelerden mülteci bulunduğu tespitine yer verilen açıklamada, son zamanlarda bu sayının daha da arttığına işaret edildi. Özellikle Van ili üzerinden Afganistanlı ve İranlı mültecilerin gruplar halinde minibüs içerisinde ya da Van Gölü üzerinden geldiğinin belirtildiği açıklamada, bu geçişler esnasında mültecilerin kaza yaptığını ve birçok kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. 

IRKÇILIK VE MİLLEYETÇİLİK ARTI

Afganistan’daki son gelişmelerle birlikte ülkenin mülteci veya sığınmacı akınına uğrayabileceği uyarısına yer verilenen açıklamada, “Son günlerde, mültecilik meselesi  ve hızla sayıların büyümesi bu sorunun konuşulur, tartışılır hale gelmesine neden oldu ve ne yazık ki mültecilik üzerinden ırkçılık ve milliyetçilik kışkırtmaları yaşanmaya başlandı.  Siyasi iktidarın görevi olduğu kadar muhalefete de görev ve sorumluluk düşmektedir. Biz sivil toplum ve hak örgütleri olarak, mültecilik konusunu insani değerler, evrensel değerler, evrensel hukuk çerçevesinde çözmek, hepimiz için elzem olmaktadır” denildi. 

ÇÖZÜM BULUNMALI

Mültecilik meselesinin ekoloji karşıtı ve sermaye yanlısı kapitalist ve erkek egemen sistemin yarattığı bir sonuç olduğunun dikkati çekilen açıklamada, durumun hiçbir ülkenin, hiçbir devletin ve uluslararası toplumun görmezden gelemeyeceği kadar büyüdüğü ifade edildi.  “Dünyanın kaynakları tükeniyor ve insanlar barış içinde, eşit bölüşüm içinde ve doğa ile, ekolojik hayatla uyumlu yaşamak zorunda kalacak” denilen açıklamanın devamında, sivil toplum örgütleri, demokratik toplum ve siyaset üretenlerinin üzerine düşenin göç ve mültecilik sebeplerini ortadan kaldıracak çözümler üretmek olduğu kaydedildi. 

KÜRTLERE YÖNELİK SALDIRILAR ARTI

Suriyelilere karşı ciddi bir şekilde artan düşmanlık, nefret söylemlerinin şimdi ise Afganlar üzerinden geliştirilmeye başlandığının belirtildiği açıklamada, “Bu dil ve söylemlerin bu süreçte artması tesadüfi değildir. Ayrıca ne tesadüftür ki, eş zamanlı olarak, bir zamanlar batıya göç etmiş Kürtler üzerinden de ırkçı söylemler artmıştır. Takip ettiğimiz kadarıyla, bazı milletvekilleri ve medya bu dili geliştirmekte, ırkçı saldırıların önünü açmaktadır. Fakat bunu yaratanlar ve üretenler bilmelidir ki yarın yaşanan ölümlerden, saldırılardın ya da linçlerden bu medya, bu siyasiler sorumlu olacaktır” denildi. 

ÇÖZÜM ZORLA GÖNDERME DEĞİL

Mültecilere yönelik saldırılara karşı duyarlı tutum alan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerinin saldırıya uğradığını, durumun kabul edilmez olduğun belirtilen açıklamada, şöyle denildi:  “Bir şeye özellikle dikkat çekelim ki; mülteci, sığınmacı ve göçmenlerle ilgili çalışan kurum, dernek, vakıf ve sivil toplum örgütleri; mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin haklarını savunan hak örgütleri, hukuk örgütleri de bir haftadır, mülteciler kadar ırkçı söylemlere maruz kalmakta, hedef gösterilmektedir. Hedef gösteren kişi, kurum ve basını, medyayı kınıyoruz. HDK, İHD, Barolar gibi hak örgütlerinin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.  Mülteci ve sığınmacı, göçmen meselesi, sorunu saldırgan ve zorla geri gönderme politikaları ile çözülmeye çalışılmaktadır. Bilinmelidir ki, bu politikalar, bu yöntemler çözümü getirmeyecektir, bu meseleyi, bu sorunu büyütecektir.”